Rozhovory s J.K. Rowling o Potterových

11. prosince 2010 v 14:41 | Evelyn |  Rozhovory
Polibek
Hledala jsem dlouhou dobu, jestli někdy neposkytla J.K. Rowlingová rozhovor na to úžasné a neobjevené téma James a Lily Potterovi... a našla jsem jen zmínku v nějakých rozhovorech jinak nikde nic, bohužel... dávám jsem alespoň ty zmínky z jiných rozhovorů... jestli víte ještě o nějakých, prosím pište do komentářů :)

O - člověk který se ptal
JKR - Joanee Kathleen RowlingKrátká nezáživná zmínka...


O: Byl James jediný, kdo se zamiloval do Lily?
JKR: Ne (chvíle ticha)… Lily byla stejně populární jako Ginny.

O: Snape?
JKR: Na tuhle teorii se mě ptají fanoušci pořád dokola.

O: Co takhle Lupin?
JKR: Nemůžu se vyjádřit ani k jednomu z nich.

O: Aspoň k jednomu, prosím.
JKR: Nemůžu odpovědět, doopravdy ne

Další zmínka...
O: Co třeba Harryho rodina - jeho prarodiče - byli zavražděni?
JKR: Ne, tímhle se dostáváme do takové nezáživné oblasti. Coby spisovatel přiznám, že co se děje týče, bylo zajímavější, aby byl Harry úplně sám. Takže jsem jeho rodinu raději nemilosrdně odstranila - samozřejmě až na tetu Petunii. James a Lily jsou pro děj hrozně důležití, ale jeho prarodiče? Ne. A protože mám ráda příběhy svých postav, tady je máte: rodiče Petunie a Lily, to byla normální mudlovská smrt. Jamesovi rodiče už byli starší, když se narodil, což vysvětluje to, že byl jedináček a rozmazlovali ho. Stává se to často, že si lidé na stará kolena pořídí dítě, takže je pro ně takový poklad, který si hýčkají. Věkově byli i na kouzelníky hodně staří. Podlehli nějaké kouzelnické nemoci. To je asi tak vše, co potřebujete vědět. Na jejich smrti není nic vážného ani hrozivého. Prostě jsem se jich potřebovala zbavit, tak jsem je zabila.

A poslední trochu delší...
O: Tohle je jedna z těch ožehavých otázek, která mě trápí už od třetího dílu - jak je možné, že Voldemort nabídnul Lily tolik šancí žít? Doopravdy by ji nechat naživu?
JKR: Hmmm.

O: Proč?
JKR: (chvíli ticho) To nemůžu říct. Ale máte pravdu v tom, že jí to nabízel. Nechcete se mě zeptat, proč Jamesova smrt neochránila Lily a Harryho? To je vaše odpověď. Právě jste si zodpověděl svou vlastní otázku, protože ona mohla žít, ale vybrala si smrt. Jamese by byl zabil tak jako tak. Víte, co tím myslím? Neříkám, že James nebyl připravený - zemřel a přitom se snažil chránit svou rodinu, ale smrti by se nevyhnul. Jemu ta možnost nebyla dána, takže se do toho prostě vrhnul - myslím, že tady jsou rozdíly v odvaze. James byl nesmírně odvážný. Ale Lilyina statečnost byla mnohem většího formátu, v tomto případě je to tím, že se sama mohla zachránit. Každá matka, každá normální matka, by udělala stejnou věc co Lily. Ona byla statečná o něco víc než James. Jí byl dán čas na výběr. Jamesovi ne. Je to jako by se k vám chtěl dostat nějaký vetřelec. Hned byste zaútočili. Ale kdyby vám ten někdo řekl: "Jdi z cesty.", co byste dělali? Nemyslím, že by nějaká matka ustoupila od svého dítěte. Ale je tohle ta pravá odpověď? Ona vědomě položila svůj život. Měla jasnou volbu…

O: Zatímco James ne.
JKR: Zemřel, aby ochránil Harryho? Dostal možnost volby? Ne. Je v tom nepatrný rozdíl a možná je v tom ještě něco, ale tohle je velká část odpovědi.

O: Měla Lily nějaké ponětí o tom, co bude mít za následek, když se postaví před Harryho a zemře pro něj?
JKR: Ne - a snažila jsem se dát v knížkách najevo, že se to nikdy předtím ještě nestalo. Nikdy nikdo nepřežil. Proto nikdo nevěděl, co se může stát.

O: Takže nikdo - ani Voldemort, ani nikdo jiný, kdo použil smrtící kletbu - nedal nikomu možnost volby, jestli chtějí zemřít nebo…
JKR: Možná dostali tu možnost, ale ne v této podobě.

O: Když byl Sirius falešně obviněn z toho, že zabil Pettigrewa a mudly, doopravdy se smál nebo to bylo něco vymyšleného, jen aby vypadal ještě víc šíleně?
JKR: Jestli se doopravdy smál? Ano, řekla bych, že se smál. Tedy on se smál, musím to vědět, když jsem to vytvořila. On tak trochu žije na hraně, nemáte z něj takový pocit? Chová se nepředvídatelně. Jako postavu ho mám hrozně ráda. I mnoho lidí mi říkalo, že ho mají jako postavu rádi a pořád se ptají, kdy se vrátí na scénu. Ale Sirius a jeho nedostatky - o tom už jsem párkrát vyprávěla - jeho do očí bijící nedostatky... (smích) Sama se dívám na Siriuse jako na někoho, kdo neměl šanci se více vyvinout. Myslím si, že je to znát z jeho vztahu k Harrymu v pátém díle. On v něm chce mít kamaráda, ale Harry se dožaduje otce. Teď z toho tedy už vyrůstá, ale Sirius mu to tenkrát nemohl nabídnout. Ten smích - Sirius byl naprosto mimo z Jamesovy smrti. Harry a Sirius mají společné to, že oba dva vidí ve svých kamarádech spíš rodinu. Sirius měl v Jamesovi bratra a Harry povýšil Rona a Hermionu také na členy své rodiny. Jednou jsem našla v nějaké diskuzi - tuším, že to bylo na Mugglenetu, když jsem vyhlížela, kterým internetovým stránkám udělím ocenění Fanouškovský web měsíce (nebo v jakých časových intervalech to dělám) - to bylo tehdy, když jsem začala poprvé číst komentáře a jedno z dětí tam říkalo: "Proč Harry křičí na své kamarády? Tomu nerozumím. Já křičím na své rodiče, ale nikdy bych nekřičela na své kamarády." Ale Harry nemá nikoho jiného, na koho by mohl křičet. Bylo zajímavé to číst. Nečekala jsem, že tomu děti nebudou rozumět. Harry je velmi osamělý. Ale to jsem utekla na míle daleko od Siriuse. Sirius byl mimo. Ano, smál se. Moc dobře si uvědomoval, co ztratil. Ten smích v sobě neměl nic humorného. Ukázalo se, že Pettigrew, kterému Sirius a James dovolili, aby jim byl nablízku, byl mnohem lepší kouzelník, než si všichni mysleli. Ukázalo se, že dokázal uchovat tajemství lépe, než se domnívali.


Je to jen krátké ale určitě něco k zamyšlení

Něco o Remusovi

O: Je Remus čistokrevný kouzelník?
JKR: Ne, napůl.
O: Lupinovo prostřední jméno začíná na J, prozradíte nám ho?
JKR: John, vím, není to nic moc ale je to tak.

Teď zase přejdeme k Blackům

O:Všimla jsem si, že všichni v rodině Blacků jsou pojmenováni podle souhvězdí. Byl to záměr? Bude to nějak souviset s dějem?
JKR: Je to jen taková rodinná tradice, ačkoliv Narcissa ji porušila. Vždycky jsem o ní přemýšlela jako o Narcisse, tak jsem se rozhodla to neměnit, když jsem vymýšlela jména ostatním. Objevilo se ale hodně spekulací o tom, jestli nějak příbuzná k Lily a Petunii - vzhledem k té květinové myšlence. To tady ale můžu popřít - nijak s nimi příbuzná není. 


Komentáře

1 Tinna Tinna | E-mail | 12. prosince 2010 v 22:51 | Reagovat

Blog jen o Pobertech?Dokonalost! Jsem tak ráda, že jste  se rozhodli udělat společný blog, kde se budou vyskytovat Poberti. Tohle období mám strašně ráda.Pořád na internetu hledám pobertovské povídky nebo alespoň obrázky. Sama povídky nepíšu, ale už několikrát jsem uvažovala, že bych něco zkusila. Třeba jen pro sebe. :-)
Rozhodně už vím, že tuhle stránku budu několikrát aktualizovat jestli je tu něco nového. ;-) Už se těším, až se to tady pořádně rozjede. Věřím, že se tenhle blog ujme  a návštěvníci se sem budou rádi vracet!Přeju hodně štěstí! :-)

2 Generation of Marauders (Angie) Generation of Marauders (Angie) | Web | 13. prosince 2010 v 15:00 | Reagovat

Tý jo, to úžasné, sice jsem se nic konkrétního nedozvěděla anebo možná ne přímo, ale k zamyšlení je to suprové.

3 Christie Christie | 15. prosince 2010 v 20:38 | Reagovat

To je něco. Nečetla jsem žádné rozhovory s JKR, ale vidím, že jsem pochybila. Vysvětluje tam věci, které jsem ani nevěděla, že by měly být vysvětlené a teď, když mi je vysvětlila se hned cítím o něco chytřejší... :D Ne, je to fajn číst.

4 Generation of Marauders (Moony) Generation of Marauders (Moony) | Web | 15. prosince 2010 v 20:41 | Reagovat

no souhlasím s Angie, na zamyšlení dobré =) ale upřímně dostal mě ten poslední odstavec, když J.K. mluví o Siriovi :D:D

5 Evelyn Evelyn | E-mail | 16. prosince 2010 v 20:28 | Reagovat

je škoda že nic víc jsem nenašla :( ale budu se snažit ještě něco najít :)

6 Lawiane Lawiane | Web | 17. prosince 2010 v 17:04 | Reagovat

Velice zajímavý rozhovor. Fascinuje mě, jak spisovatelé o svých hrdinech hovoří, jakoby opravdu žili a dokonale je znají, ví jaké by měli reakce a sny, i když to v knihách zařazeno vůbec není.

7 Alis Alis | Web | 30. srpna 2012 v 20:44 | Reagovat

Opravdu zajímavé... děkuji. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama